

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1 mm |
| Width | 600 µm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 340 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 6 A |
| Reverse Voltage | 20 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 6 A |
| Reverse Current | 50 µA |
| Schedule B | 8541100070 |
Stock: 3631
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38814
Ext.Price$0.38814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38814 | $0.38814 |
| 10 | $0.25135 | $2.51350 |
| 50 | $0.22662 | $11.33100 |
| 100 | $0.20433 | $20.43300 |
| 500 | $0.15645 | $78.22500 |
| 1000 | $0.14106 | $141.06000 |
| 3000 | $0.11114 | $333.42000 |
| 5000 | $0.09832 | $491.60000 |
